
Ślub humanistyczny – idealne rozwiązanie w czasach koronawirusa
Epidemia koronawirusa zmusiła Was do zmiany planów ślubnych? Jeżeli i Wy musieliście lub planujecie przeniesienie wesela na przyszły rok, a ślub cywilny weźmiecie już teraz – mamy dla Was idealne rozwiązanie – ślub humanistyczny i wesele, na który zaprosicie Gości po epidemii.
Pewnie w tym momencie część z Was zaczęła zastanawiać się, czym w zasadzie jest ten rodzaj ceremonii, być może słyszeliście już o nim co nieco, ale nadal nie czujecie się pewni w tym temacie. Zaprosiliśmy do rozmowy Joannę, która stworzyła markę Ślub Humanistyczny Joanna Humerczyk i od 8 lat prowadzi ceremonie.
Zacznijmy od początku – czym jest ślub humanistyczny, jak wygląda?
Jest to osobista, symboliczna i niereligijna forma zawarcia związku małżeńskiego. Ceremonia humanistyczna koncentruje się przede wszystkim na Parze Młodej.
Opowiadamy historię poznania zakochanych, mówimy o wspólnych zainteresowaniach i planach na przyszłość. Wykorzystujemy fragmenty wierszy i prozy, które odzwierciedlają charaktery Pary. Zakochani mogą złożyć sobie osobistą przysięgę małżeńską, podczas której także wymieniają się obrączkami. Zdarza się, że w trakcie ślubu humanistycznego przemawiają także członkowie rodziny lub przyjaciele, których zaangażowanie sprawia, że ceremonia staje się jeszcze bardziej osobista.
fot. Ola Kolanowska
Kto decyduje się na taki rodzaj ceremonii?
Ceremonię humanistyczną wybierają najczęściej przez Pary, które nie planują ślubu kościelnego, a forma ślubu cywilnego jest dla nich niewystarczająca. Ta forma ślubu jest symboliczna, więc aby formalnie zawrzeć związek małżeński, można wybrać się do urzędu stanu cywilnego wyłącznie ze świadkami (niekoniecznie tego samego dnia, co wesele), a Gości zaprosić wyłącznie na ślub humanistyczny.
Ślub humanistyczny – rozwiązanie w czasach epidemii. Zmień termin, nie odwołuj!
W związku z epidemią koronawirusa, część z Was nie mogła lub też nie może zorganizować swojego wymarzonego ślubu i wesela w tym roku. Zachęcamy do tego, aby nie odwoływać wesela, a zmienić jego termin, na przykład na przyszły rok. Z pewnością włożyliście wiele energii i emocji w ten ślubny projekt i serce Wam pęka na myśl o tym, że musicie porzucić swoje plany. Spokojnie, nie martwcie się!
Możecie teraz wziąć ślub cywilny (lub kościelny) wyłącznie w obecności świadków, a wszystkich Gości zaprosić na ślub humanistyczny i wesele w nowym terminie. Dzięki temu będziecie mieli możliwość zorganizować osobistą ceremonię, dopasowaną do Waszych potrzeb.
fot. Michał Ramus
Jak zorganizować ślub humanistyczny?
Najważniejsze jest, abyście mieli potwierdzoną datę i lokalizację ślubu. Wtedy podpisujemy umowę, a w kolejnym kroku, przesyłamy Wam nasz Personalny Planer Ślubu – obszerny zbiór przykładowych tekstów, bardziej i mniej osobistych pytań, zawierający także organizacyjne wskazówki. Na podstawie Waszych odpowiedzi, przygotujemy pierwszą wersję scenariusza, nad którą dalej razem będziemy pracować.
Nie musicie sami mieć dokładnego planu na to, jak ma wyglądać Wasza ceremonia – od tego jesteśmy my, specjaliści! Z przyjemnością pokażemy Wam dobre rozwiązania, a także wprowadzimy Wasze pomysły, które będziecie chcieli wykorzystać podczas ślubu humanistycznego.
fot. Vasco Images
Ślub humanistyczny – najczęściej zadawane pytania
Oczywiście to nie wszystkie tematy, które poruszamy z Parami zainteresowanymi ceremonią humanistyczną. Postanowiliśmy, że specjalnie dla Par Młodych, a także ich rodzin – przygotujemy Q&A o ślubach humanistycznych, w których odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania: