
Druhny na ślubie - kogo wybrać i jakie zadania im powierzyć?
Choć obecność druhen na weselu nie jest koniecznością, to jednak dla wielu Par jest to bardzo ważna kwestia. Kwestia wymagająca odpowiedniego podejścia, bo wiąże się z nią parę ważnych decyzji. Kogo poprosić o bycie druhną? Jakie zadania powierzyć? Jaki strój wybrać? Jak rozwiązać sprawy finansowe? Spróbujemy znaleźć odpowiedzi na te pytania, tak żebyście i Wy i Wasze druhny byli w pełni przygotowani do zabawy.
Wybór druhen - czym się kierować?
To muszą być osoby Wam naprawdę bliskie.
To najważniejsza sprawa, ponieważ bez tej decyzji nie będziecie mogli nawet myśleć o podejmowaniu kolejnych.
Zastanawiając się nad tą kwestią warto zrobić listę osób, które są Wam najbliższe. Szczególnie jeśli macie dużą rodzinę czy grupę znajomych.
Jeśli Wasze relacje są dobre najlepiej zacząć od rodzeństwa i najbliższej rodziny. Staraj się jednak nie proponować bycia druhną komuś tylko ze względu na pokrewieństwo lub dlatego, że “wypada”. Jeśli Ty byłaś druhną na ślubie koleżanki ale sama nie czujesz, że rzeczywiście chcesz jej zaproponować to samo - nie rób tego. Druhny to osoby, które będą Wam towarzyszyły przez całe wesele, dlatego dobrze wybrać te, z którymi mamy silną i dobrą relację.
Jaką grupę tworzą Wasze druhny?
Kiedy wybierzecie już osoby, które chcecie poprosić o bycie druhnami zastanówcie się jaką grupę będą tworzyć. Warto wziąć pod uwagę ich charaktery i temperamenty i to czy dogadują się nawzajem. Nieporozumienia, kłótnie czy po prostu brak współpracy pomiędzy druhnami niestety może mieć duży wpływ na Wasze samopoczucie i powodować dodatkowy stres przy planowaniu wesela i podczas samej uroczystości.
Pamiętajcie o budżecie
Bycie druhną wiąże się z dodatkowymi kosztami. Koniecznie musicie wziąć to pod uwagę proponując osobie tę rolę. Nawet jeśli Wy jako Para Młoda dołączacie się do niektórych wydatków, na liście mogą znaleźć się osoby, dla których koszty związane z byciem druhną wciąż będą zbyt wysokie.
Nie warto jednak z tego powodu od razu wykreślać kogoś, na kim nam zależy. Jeśli spodziewacie się, że danej osobie taka propozycja może sprawić kłopot, spróbujcie porozmawiać z nią na spokojnie zanim złożycie oficjalną propozycję. Jeśli sprawy finansowe będą problemem nie do przeskoczenia, możecie zaangażować tę osobę w inny sposób - np. poprosić o przeczytanie Listu do Miłości lub innego romantycznego utworu, wybranie piosenki z dedykacją dla Was czy wzniesienie toastu.
Weź pod uwagę sytuację osobistą potencjalnych druhen
Podobnie jak w przypadku finansów tak samo myśląc o druhnach musimy wziąć pod uwagę ich sytuację osobistą oraz charakter. Czy dana osoba będzie czuła się komfortowo gdy znajdzie się w centrum uwagi? Czy obecnie nie ma w jej życiu rodzinnym/osobistym problemów, które mogłyby mieć wpływ na jej decyzję o przyjęciu propozycji? Czy jej zdrowie fizyczne pozwoli na pełne zaangażowanie w bycie druhną?
Jeśli w grę wchodzi zaproponowanie tej roli osobie nam bardzo bliskiej i zaufanej, zawsze warto porozmawiać o konkretnych wątpliwościach zanim oficjalnie złoży się propozycję zostania druhną.
Jakie zadania powierzyć druhnom?
To zależy przede wszystkim od Was i od charakteru Waszej uroczystości.
Jednak z reguły obowiązki druhny nie ograniczają się tylko do pomocy podczas samego wesela.
Przed wydarzeniem chodzi o wsparcie emocjonalne, pomoc przy podejmowaniu trudnych decyzji i możliwość przedyskutowania kłopotliwych kwestii. Druhny zajmują się organizowaniem wieczoru panieńskiego, mogą pomóc w dekorowaniu sali (np. rozłożenie winietek na stołach) czy w kontakcie z podwykonawcami (np. odebrać kwiaty czy przechowywać obrączki).
W trakcie wesela druhny powinny zadbać o dobre samopoczucie Panny Młodej, wspierać ją i uspokajać w stresujących sytuacjach. Jeśli coś pójdzie nie tak jak to zaplanowano to ich rolą jest zadbanie o uśmiech na twarzy Młodych. Dodatkowo, druhny zwykle otwierają orszak ślubny. Mogą też pomóc w pierwszym tańcu! Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu z Was taniec we dwójkę przed wszystkimi gośćmi może być bardzo stresujący. W takiej sytuacji warto zaprosić do niego druhny i ich partnerów, którzy zrobią “sztuczny tłum” a jednocześnie dodadzą temu momentowi wyjątkowego charakteru.
Po weselu druhny mogą pomóc np. przy tworzeniu (dziś już najczęściej wirtualnych) albumów ze zdjęciami i przekazywaniu ich gościom weselnym. Dodatkowo, jeśli będzie taka potrzeba, druhny zajmą się bardziej technicznymi sprawami, takimi jak oddanie wypożyczonych rekwizytów czy odebranie pozostałego jedzenia z restauracji.
Pamiętajcie! Nie każda druhna jest urodzonym managerem czy plannerem. Jeśli widzicie, że niektóre zadanie stają się zbyt trudne, szczerze porozmawiajcie z druhną i spróbujcie znaleźć kompromis.
Sukienki dla druhen - jak wybrać i kto za nie zapłaci?
Po wyborze druhen i rozplanowaniu zadań kolejną kwestią jest wybór odpowiedniego stroju. I tu znów pojawia się sporo pytań.
Biorąc pod uwagę to, że każda z osób może mieć zupełnie inną figurę, styl i budżet, dobór jednej sukienki, która zadowoli wszystkich wydaje się być bardzo trudny. Jak sobie to zadanie ułatwić?
Zacznij od dobrego researchu. Znajdź takie sklepy i salony, które mają duży wybór sukienek w różnych stylach. Dobrze jeśli dane miejsce zapewnia usługę personalizacji sukienki. Innym rozwiązaniem jest kupno materiału, z którego krawcowa uszyje sukienki dopasowane do figur Waszych druhen.
Podstawową sprawą przy doborze strojów jest styl Panny Młodej. Sukienki druhen mają stanowić uzupełnienie Twojej kreacji i pięknie prezentować się jako grupa. I w tej sytuacji to druhny raczej powinny dostosować się do Twojej decyzji. Pamiętaj jednak, że nie zawsze dobrym rozwiązaniem jest ograniczenie się do jednego kroju i koloru. Dlaczego? Ponieważ każda z druhen ma inną figurę, odcień skóry i charakter. Warto pomyśleć np. o jednym wspólnym elemencie, który łączyłby wszystkie sukienki i wyróżniał tę grupę spośród reszty gości.
Nieodpowiednio dobrana sukienka może wpłynąć na złe samopoczucie druhny a co za tym idzie - na resztę grupy i Ciebie.
Inna kwestią są koszty, które wiążą się z kupnem sukienek. Jako Para Młoda macie mnóstwo różnych wydatków i pewnie wolelibyście nie płacić za sukienki dla druhen. Dlatego to zadanie spada zwykle na same druhny. A co jeśli one również nie mogą sobie na to pozwolić? Biorąc pod uwagę szczególne kryteria czy ewentualne poprawki, cena takich sukienek może być wyższa niż w przypadku ubrania zwykłego gościa weselnego. Warto tu wystarczająco wcześnie porozmawiać z druhnami o tym czy stać je na poniesienie takich kosztów. Jeśli nie, możecie zaproponować jej pomoc finansową. Albo zrezygnować ze specjalnych sukienek dla druhen na rzecz innego rozwiązania, np. decydując się na jeden wspólny element ubioru. Świetnie sprawdzi się tu też jednakowy bukiet kwiatów, który wyróżni druhny spośród reszty gości.
Zdjęcie główne: loverssociety.com